Temos, tikslai

Pažinimo džiaugsmo stovyklas ir visas jų veiklas vienija pagrindinės jungiančios temos, idėjos. Todėl visų šių stovyklų esmė yra bendra, o skirtingi pavadinimai tik paryškina tam tikrus niuansus. Visos pagrindinės veiklos vyksta kiekvienoje stovykloje, o kurioms  konkrečioms veikloms skiriama daugiau dėmesio, labiausiai priklauso nuo susirinkusių vaikų poreikių, prigimties bei tos stovyklos temos.  Toliau – glaustai apie viską sujungiančias temas, idėjas.

Draugystė ir santykiai tarp žmonių, žmogaus ir kitų gyvųjų būtybių, žmogaus ir Dievo, gamtos yra patys svarbiausi dalykai mūsų gyvenime. Todėl visų šios stovyklos veiklų didžioji prasmė yra sukurti kuo palankesnę erdvę šiems santykiams rastis, augti, tapti vis nuoširdesniais. Dalyvaujančių vaikų ir mokytojų dėka gyvenimas stovykloje yra kupinas bendravimo, bendrų veiklų, geranoriškos, šeimyniškos nuotaikos, paprastumo ir geros ramybės. Tai sukuria palankią ir saugią aplinką išreikšti save, atsiskleisti, mokytis bendrauti, nebijoti suklysti, geriau suprasti kitus, atrasti bendrumus, mokytis išgirsti ir priimti žmones tokius, kokie jie yra.

Kūryba ir menai plačiąja prasme.  Prigimtinis noras ir gebėjimas kurti yra kiekvieno vaiko širdyje,  kūrybos procesai džiugina, ugdo ir išlaisvina, todėl stovykloje kasdien kuriame mažus ir didesnius dalykus: vaidiname,  žaidžiame, piešiame, lipdome, kuriame nuotykius, kepame, statome, buriame komandas, bendraujame su kūrėjais, svajojame. Kūryba yra nepamainomas būdas pajausti save ir dalintis su kitais.

 Žaidimai ir sportas  yra vienas patraukliausių būdų augti ir mokytis, o kartu ir aktyviai pailsėti tiek vaikams, tiek suaugusiems. Todėl žaidimai niekada nesibaigia ir vis gimsta, atsiranda nauji. Kiekviename žaidime, ar tai būtų slėpynės, futbolas ar lobio ieškojimas, vienu metu vaikas mokosi daugelio dalykų – bendradarbiauti, judėti, laikytis taisyklių, suprasti naujus dalykus, sutelkti dėmesį, laimėti ir pralaimėti, ugdo valią ir įvairius sugebėjimus.  Norisi, kad kiekvienas vaikas sugrįžtų į namus atradęs žaidimo smagumą ir išmokęs naujų žaidimų, į kuriuos norėtų ir mokėtų įtraukti ir savo draugus.

Pasaulio ir savęs pažinimas. Vaikai yra tikrieji atradėjai, filosofai – kiekviena vaikystės diena yra gausi atradimų, pažinimo, nuoširdaus atvirumo. Noras ir gebėjimas atvirai klausti, nuoširdžiai ieškoti ir skaidriai suprasti yra žmogaus gebėjimas, kuris padeda pamatus žmogaus augimui, brandai ir visiems kitiems  pasiekimams, todėl jam norisi skirti ypatingą palaikymą, paskatinimą. Visi kartu turime pasistengti, kad vaikystėje tokios ryškios vaikų galios augtų, sulauktų palaikymo, nebūtų užgožtos inertiškų draudimų, kišimo visų į vieną šabloną, mados aklai mėgdžioti, o ne savarankiškai galvoti.  Vaiko pažintinių galių skleidimuisi labai svarbu yra natūrali, šviesi aplinka, nuolatinis išėjimas už pažįstamo pasaulio ribų, neskubėjimas ir suaugusiųjų palaikymas.  Visa tai stovyklose vyksta kiekvieną dieną, visose veiklose ir santykiuose vaikai natūraliai mokosi klausti, atrasti, išdrįsti, vis geriau suprasti pasaulį ir save, kurti naujus santykius.

Asmeninių savybių ugdymas.  Pokalbių, žaidimų ir įvairiais kitais būdais skatiname, padedame vaikams atrasti, pamatyti savo charakterio savybes,  pradėti apie jas galvoti ir užsinorėti gerąsias savybes auginti, gerinti, o blogųjų atsisakyti.  Daugiausiai dėmesio skiriame savybėms, kurios yra pačios svarbiausios brandžiam, sėkmingam žmogaus gyvenimui, tai yra:  teisingumui, draugiškumui, nuoširdumui, norui mokytis, tyrinėti, paprastumui, švarumui, gailestingumui, darbštumui, kantrumui, susivaldymui, gebėjimui skirti gerą ir blogą, dosnumui, pagarbai, dėkingumui.

Sveika gyvensena ir gamta. Sveika gyvensena kuria sveikatą, tą vidinės energijos, laisvės, ramybės ir pajėgumo būseną kūno, proto ir sielos lygiu, kuri leidžia žmogui augti, pažinti ir realizuoti save. Sveikata yra be galo svarbi, žmogaus gyvenimui pamatinė kokybė,  todėl Pažinimo džiaugsmo stovyklose gyvenimas yra persmelktas sveikos gyvensenos – pradedant nuo ryto maudynių, tyros gamtos, saulės, sveiko maisto, paprastos, nevartotojiškos buities, aktyvios, judrios dienotvarkės, baigiant mokytojais ir vakaro istorijomis.  Didžiausia sveikatos mokytoja ir dalintoja yra gamta, todėl veiklos lauke užima beveik visą laiką – ten maudomės, sportuojame, valgome, žaidžiame, bendraujame prie laužo, turistaujame, mokomės iš gamtos būti sveikais visomis prasmėmis. Antrasis mokytojas yra visi stovyklos vadovai, kurių dauguma ne vienerius metus domisi ir praktikuoja sveiką gyvenseną, tad turi ir realios, praktiškos patirties, entuziazmo ir supratimo, kuriuo mielai dalinasi.